آخرین مهلت ثبت نام: 20 بهمن 1400
آخرین مهلت ارسال مقاله: 04 بهمن 1400
تاریخ برگزاری: 18 تا 20 اسفند 1400
برگزار کنندگان: دانشگاه کردستان، انجمن یادگیری الکترونیکی
حامیان: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، IEEE (Iran Section)، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پایه زنجان، دانشگاه ایلام، پارک علم و فناوری کردستان، بنیاد نخبگان استان کردستان، هاب شیراز، شرکت وستا، جشنواره تدریس خلاق در آموزش عالی
روزشمار همایش:
  • تاریخ برگزاری: -723 روز مانده
  • آغاز دریافت مقالات: -830 روز مانده
  • آخرین مهلت ارسال مقاله: -767 روز مانده
اخلاق پژوهشی

سرقت ادبی چیست؟

 

طبق ویرایش چهارم دیکشنری آمریکایی سرقت ادبی به معنای کپی یک بخش از نوشته­‌ی فرد دیگر و استفاده از آن به عنوان نوشته­‌ی خود می‌باشد. و بر طبق ویرایش دوم، استفاده از نوشته و یا ایده­ی شخصی دیگر به عنوان ایده و نوشته­‌ی خود.

 

 انجمن جهانی مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) سرقت ادبی را به عنوان استفاده مجدد از نوشته‌­های پیشین، نتایج آن و کلمات و اصطلاحات به کار رفته بدون ذکر دقیق نام نویسنده و اشاره­‌ی واضح به منبع، ذکر می­‌کند.

 

 آیا سطح قابل قبولی برای کپی برداری از منابع دیگر وجود دارد؟

 

هیچ سطح قابل قبولی از تقلب و سرقت ادبی، حتی در حد پایین، وجود ندارد و هرگونه کپی برداری با هر میزانی، به عنوان سرقت ادبی شناخته می­شود.

 

اگر شخصی یک نمونه سرقت ادبی در محتواهای منتشر شده توسط IEEE مشاهده نماید، باید چه مراحلی را انحام دهد؟

 

اگر شما ویرایشگر IEEE هستید و خودتان یک نمونه سرقت ادبی کشف کرده و یا کسی با شما تماس گرفته و آن را گزارش کرده است، می­توانید با مراجعه به بخش ۲.۴ در PSPB جزئیات اصول برخورد با مساله را مشاهده و مطابق آن عمل کنید.

اگر شما نویسنده­‌ی یک محتوا درIEEE هستید و کپی کار خود را در یک متن دیگر IEEE  و حتی خارج از IEEE و در مجله‌ی دیگری مشاهده کردید، لازم است این روند را انجام دهید:

یک نسخه از مقاله­‌ی خود را که قسمت کپی شده در آن مشخص باشد را تهیه بفرمایید.

یک نسخه از مقاله‌­ای که از کار شما کپی کرده تهیه نموده طوری که قسمت مورد ادعای شما مشخص باشد.

در صورتی که قبلا هرگونه ارتباطی با نویسنده­ی متقلب داشته­اید را اطلاع دهید.

پس از جمع آوری تمام مواد لازم، باید پرونده خود را که در آن سوء رفتار رخ داده است، به سردبیر انتشار (یا انجمن حمایت IEEE از انتشار) ارسال کنید. اگر اطلاعات تماس برای ویرایشگر در دسترس نیست، شما باید ادعای خود را به اداره حقوق مالکیت معنوی IEEE (به طریق زیر) ارسال کنید.

اگر شما مخاطب IEEE هستید و یک مورد ظاهرا کپی کردن نامناسب را مشاهده کرده­‌اید، باید با سردبیر نشریه یا دفتر حقوق مالکیت معنوی IEEE تماس بگیرید.

 

IEEE دارای بیمه­‌ی حفاظت از حقوق افراد زیر مجموعه­‌ی خویش می­‌باشد و مطابق بخش بیمه­‌ی مازاد جبران خسارت IEEE Bylaw I.۳۰۰.۳ از این افراد حمایت می‌کند. بخشی از این قانون در ادامه آمده است:

 

تا آنجا که قانون اجازه می­‌دهد، IEEE باید هر فردی را که به عنوان عضو داوطلبانه یا کارمند مجاز به طور قانونی در IEEE  فعالیت می‌­کند، تحت پوشش قرار دهد، و خسارات مربوط به ایشان از جمله علیه قضاوت­‌ها، جریمه­‌ها، مبلغ پرداخت شده و هزینه‌­های معقول، مانند هزینه‌­های وکیل بدون محدودیت، در ارتباط با دفاع از هرگونه محاکمه یا اقدام علیه فرد مذکور یا تهدید و غیره را جبران کند.

 

 

دستورالعمل

آیا دستورالعمل­‌ها برای هرگونه سرقت ادبی که در ژورنال، مجله یا کنفرانس مطرح شده است، اجرا می‌شود؟

به جز مواردی که فقط به یک نوع انتشار خاص محدود می­‌شوند، بخش ۸.۲ برای همه نشریات IEEE اعمال می‌شود.

 سطوح رفتار نادرستی که در دستورالعمل شرح داده می­شود، چه هستند؟

 

سطح اول مربوط به کپی یک مقاله کامل یا کپی یک قسمت عمده (بیشتر از ۵۰٪) یا کپی در بیش از یک مقاله توسط همان نویسنده (ها) است.

سطح دوم مربوط به کپی کتبی از بخش خاص مقاله (بین ۲۰-۵۰٪) و یا کپی بخش خاص در بیش از یک مقاله توسط همان نویسنده (بازدید کنندگان) است.

سطح سوم مربوط به کپی لغات و عناصر فردی (پاراگراف ها، جمله (ها)، تصویر (های)، و غیره) و در نتیجه یک بخش قابل توجه (تا ۲۰٪) در یک مقاله است.

سطح چهارم مربوط به تغییر نادرست صفحات یا پاراگراف‌ها است.

سطح پنجم مربوط به کپی بخش عمده­ای از مقاله بدون تعریف دقیق (به عنوان مثال، نقل قول یا نوشتارها)

 

 

اگر بازبینی یک ادعا موجب تصمیم­‌گیری در مورد سرقت ادبی شود چه موردی پیش می آید؟

چندین اقدام در نظر گرفته شده است که بسته به سطح سوء رفتار، یک یا تمام موارد ممکن است اعمال شود:

  • اطلاع رسانی تخلف در Xplore
  • ممنوعیت انتشار در IEEE
  • رد کردن و بازگشت مقالات دردست بررسی
  • ارجاع به کمیته اخلاق و عضو هیئت مدیره IEEE
  • مجازات بیشتر در صورت تکرار

لینک های مرتبط: 
 

آمار بازدید
0 کاربران آنلاین